facebook
Regeneracja, odprężenie, natura

PLANTARUM NOWY INNOWACYJNY PROJEKT W KOSMETYCE NATURALNEJ

Co nam pomaga, a co nam szkodzi. Powietrze, słońce, klimatyzacja – ile może znieść nasza skóra?

Żyjemy na wysokich obrotach, często nie zwracamy uwagi na to, co jemy, a gdy odpoczywamy, chętnie wystawiamy się na słońce – czasem zbyt długo. Te i inne czynniki powodują, że cera reaguje "nerwowo" i zaczynają się problemy. Co w takim razie może naszej skórze pomóc? Odpowiedź jest prosta: natura. Na szczęście coraz chętniej i częściej wracamy do korzeni i szukamy naturalnych rozwiązań. Zarówno w przypadku jedzenia, jak i kosmetyków coraz więcej osób ceni sobie wykorzystanie naturalnych składników. Firmy farmaceutyczne i kosmetyczne korzystają więc z dobrodziejstw natury, łącząc je z najnowszymi technologiami.

Polskie rośliny w kosmetologii

Plantarum to projekt, który realizowany jest przez Fabrykę Kosmetyków Pollena-Ewa wraz z czołowymi polskimi uniwersyteckimi placówkami badawczymi. Jednym z głównych założeń programu jest badanie i wyekstrahowanie składników aktywnych z rodzimych roślin, takich jak m.in. lucerna, kozieradka, nawłoć czy lnianka siewna. Posłużą one do opracowania receptur, a w dalszym toku do produkcji nowych linii kosmetyków, m.in. do cery dojrzałej ze skłonnością do przebarwień, dla osób aktywnych, narażonych na zanieczyszczenia, czy dla kobiet w ciąży. Wspomniane rośliny nie są jeszcze powszechnie używane w celach kosmetycznych. Projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie dostarczenia organizmowi, czyli także skórze, ochrony i wsparcia do zmagań z czynnikami, które wyraźnie nam szkodzą. Najczęściej wymienianymi są: zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja, zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne albo zła dieta.

Zanieczyszczenie powietrza

Z tzw. smogiem mamy do czynienia w Polsce co najmniej od kilku lat, a przynajmniej od takiego czasu głośno się o nim mówi. Nic tak źle nie wpływa na cerę jak właśnie szkodliwe pyły. Niszczą barierę ochronną skóry, zatykają pory, w efekcie czego powstają stany zapalne. Dlatego odpowiednia pielęgnacja rano i wieczorem wspomoże naszą skórę w walce ze smogiem. Ważne jest tu oczyszczanie twarzy z toksyn (np. za pomocą specjalnych płynów micelarnych), ale i odżywianie poprzez nakładanie odpowiednich kremów.

Ochrona przed słońcem

Piękna opalenizna bywa atutem, ale często zapominamy o tym, jak bardzo szkodliwe są promienie UV. Nie dość, że przyczyniają się do starzenia skóry, to i powodują wiele poważnych chorób (np. nowotwory skóry). Dermatolodzy, jak i kosmetolodzy alarmują i przestrzegają przed częstym opalaniem się. Na działanie promieni UV – o czym również rzadko pamiętamy – narażeni jesteśmy także w pochmurne dni. Dlatego warto zabezpieczać skórę kremami czy emulsjami z filtrem nie tylko przy pełnym słońcu. W ramach projektu Plantarum przygotowywana jest seria produktów przeciwsłonecznych EVA SUN, które nie tylko będą chroniły skórę przed promieniowaniem UV, ale dodatkowo zabezpieczą ją przed zanieczyszczeniami z powietrza. Będą to produkty aerozolowe o różnych faktorach ochrony SPF 10, 20, 30 i 50.

Drugim, ważniejszym niż opalenizna, atutem słońca, jest witamina D, której poziom uzależniony jest głównie od promieni słonecznych. Jest ona ważna dla organizmu, ale trzeba pamiętać, aby w chwilach, kiedy ekspozycja na słońce jest największa, korzystać z niego z umiarem.

Klimatyzacja – szkodliwa czy nie?

Ma za zadanie wymieniać powietrze i wentylować pomieszczenia, jak i utrzymywać temperaturę na stałym poziomie. Pobiera powietrze z pomieszczenia i poddaje je "obróbce". Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne oprócz przyjemnego odczucia chłodu, które cenimy wszyscy w upalne dni, mają szereg innych funkcji i ułatwiają życie także osobom chorym, np. na alergię. W związku z tym nie można powiedzieć, że klimatyzacja sama w sobie szkodzi. To raczej nieumiejętne jej używanie ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, w tym na cerę, niestety wysuszając ją. Warto więc zadbać o nawilżenie w postaci regularnego picia większych ilości wody ora zużywania kosmetyków, które dobrze nawilżą i odżywią skórę.

Jedz zdrowo

To, jak się odżywiasz ma kluczowe znaczenie dla całego organizmu. Dobierając odpowiednie produkty, dbasz o swoje zdrowie, jak i o wygląd zewnętrzny. Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne odbija się także na cerze. Wygląda wówczas na szarą i zmęczoną, pojawiają się grudki (krostki) – np. od dużej ilości cukru czy ostrych przypraw. Toksyny, które zawierają niektóre pokarmy dostają się do warstw skóry pogarszając jej funkcjonowanie. Samo używanie najlepszych kosmetyków na niewiele się zda, gdy nie zadbasz o siebie od środka. Dlatego dobrze skomponowana dieta jest podstawą!

Powrót do natury i życie z nią w symbiozie dobrze by nam zrobiły. W obliczu zmian cywilizacyjnych wokół nas (do których w dużej mierze przywykliśmy) nie zawsze jest to łatwe, albo wręcz niemożliwe. Coraz więcej osób jednak takich rozwiązań poszukuje. Stosując podejście holistycznie zwracają uwagę na styl życia, dietę, jak i kosmetyki, których używają. Wybierają te z dominującą nutą naturalnych roślinnych ekstraktów, mimo iż nie zawsze wyglądają i pachną tak, jak klasyczne. W ten sposób wracają do korzeni, o których na chwilę ludzkość zapomniała, czyli do naturalnych właściwości roślin i ziół.
Taka też idea przyświeca pomysłodawcom i uczestnikom wspomnianego już projektu PLANTARUM, którzy zamierzają obficie korzystać z bogactwa polskich roślin, takich jak: lucerna, kozieradka, nawłoć czy lnianka siewna.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.