facebook
Regeneracja, odprężenie, natura

PLANTARUM NOWY INNOWACYJNY PROJEKT W KOSMETYCE NATURALNEJ

Fakty i mity na temat kosmetyków. Czy naprawdę regularnie musimy zmieniać krem do twarzy?

Wraz z dynamicznym rozwojem branży beauty, pojawia się coraz więcej porad na temat pielęgnacji twarzy i ciała. Pewne czynności powtarzamy w codziennym rytuale tylko dlatego, że jesteśmy przekonani o ich skuteczności i się do nich przyzwyczailiśmy. Jednak niektóre z nich można włożyć między bajki. Bierzemy pod lupę 7 mitów kosmetycznych i konfrontujemy je z najnowszą wiedzą

Skóra przyzwyczaja się do kosmetyku, przez co po jakimś czasie uodparnia się na jego działanie – MIT

Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyku, co najwyżej zmieniają się jej potrzeby, które uzależnione są od wielu różnych czynników, m.in. pogody, diety, wieku, a także hormonów. Jeśli na przykład skóra twarzy była skrajnie przesuszona, a po zastosowaniu kremu odzyskała dogłębne nawilżenie to po pewnym czasie efekty działania będą mniej zauważalne, bo pożądany efekt został osiągnięty, a krem ma za zadanie jedynie go utrzymać. Nie należy też skakać z kwiatka na kwiatek i zmieniać kremów co pół miesiąca, bo czas regeneracji naskórka wynosi 28 dni i rzeczywiste działanie produktu możemy zaobserwować często dopiero po upływie tego czasu.

Stosowanie kremów na dzień i na noc to jedynie chwyt marketingowy – MIT

Wieczorne rytuały pielęgnacyjne powinny różnić się od tych stosowanych rano, ponieważ nasza skóra ma zupełnie inne wymagania o tej porze dnia. W dzień skóra narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich, jak słońce, zanieczyszczone powietrze, zimne temperatury czy wiatr. Wystawianie jej na ich działanie, bez zapewnienia odpowiedniej ochrony, przyczynia się do powstawania niedoskonałości i przyspiesza procesy starzenia. Dlatego w ciągu dnia potrzebujemy kremu, którego podstawowym zadaniem będzie nawilżenie i ochrona przed promieniowaniem UV.

W nocy zaś skóra się regeneruje i oczyszcza ze zgromadzonych w ciągu dnia toksyn, dlatego celem wieczornych zabiegów powinno być przede wszystkim oczyszczenie, a następnie odżywienie poprzez zastosowanie odżywczego kremu. I jeśli przed snem, gdy skóra nie musi walczyć ze szkodliwym promieniowaniem UV czy chłodnym wiatrem, nałożymy krem na dzień to tylko narazimy ją na dodatkowe obciążenie. Kosmetyki na noc wyróżniają się gęstszą konsystencją i zapewniają silne odżywienie skóry oraz intensywnie stymulują proces regeneracji. Zawierają też więcej substancji aktywnych jak retinol czy kwasy.

Krem idealny do stosowania na noc, skierowany na problemy skórne, tj. plamy i przebarwienia skóry przewidziano w projekcie Plantarum. Będzie to krem anti-ageing, wygładzający, odbudowujący, rozjaśniający plamy pigmentowe oraz zapobiegający pojawianiu się nowych.

Skóra tłusta nie wymaga kremów – MIT

To dość powszechny mit, że skóra, która z natury jest tłusta nie potrzebuje nawilżenia. Podstawą odpowiedniego dbania o cerę wydzielającą nadmierną ilość sebum jest pielęgnacja, która powinna opierać się na zrównoważonym oczyszczaniu, ograniczeniu błyszczenia się i zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. Wbrew pozorom ten typ skóry również może być narażony na odwodnienie.

W przywracaniu równowagi skórze tłustej chodzi właśnie o balans między nawilżeniem a natłuszczeniem. Należy zatem sięgać po kremy dostosowane do jej wymagań, czyli takie, które nie tylko zapewniają nawilżenie, ale mają też właściwości przeciwzapalne i regulują pracę gruczołów łojowych.

Im więcej składników, tym lepszy produkt – MIT

Jest zupełnie na odwrót. Im mniej składników na liście INCI, tym lepiej. Lepiej znaczy tyle, co skuteczniej. Szerokie spektrum składników niekiedy sprawia, że zaczynają one wchodzić ze sobą w reakcje i zaburzać swoje działanie. Większa liczba składników potęguje również ryzyko podrażnienia czy alergii. Warto pamiętać, że substancje pochodzenia naturalnego mogą w taki sam sposób nas uczulić jak te syntetyczne. Dzieje się tak dlatego, że w skład naturalnych kosmetyków wchodzi wiele czystych ekstraktów z ziół, które wykazują silniejsze działanie. Wprowadzając nowe kosmetyki, zawsze należy bacznie przyglądać się reakcjom skóry, a w razie wątpliwości korzystać z porady eksperta.

Zasada mniej znaczy więcej dotyczy nie tylko składu kosmetyków, ale również liczby stosowanych preparatów. Czasami nadmiar produktów sprawia, że skóra sobie z nimi nie radzi i zwyczajnie się buntuje. Szczególnie nie należy przesadzać z produktami oczyszczającymi.

Olejki do twarzy powinno się stosować na sucho – MIT

Niestety to jest dość powszechny i jednocześnie szkodliwy mit, ponieważ stosowanie olejków na suchą skórę twarzy może doprowadzić do jej przesuszenia. Oleje co do zasady powinny być stosowane w duecie z substancjami wodnymi. Są na to co najmniej trzy rozwiązania. Pierwszym z nich jest dolanie kilku kropel olejku do ulubionego kremu do twarzy lub masła do ciała, drugim stosowanie olejku na mokrą skórę, a trzecim na skórę posmarowaną wcześniej kremem nawilżającym. Olej ma za zadanie zabezpieczyć naskórek przed nadmierną utratą wody, zaś inne substancje zawarte w kremach – jak chociażby kwas hialuronowy – wiążą w nim wodę i go nawilżają.

Zanim jednak zdecydujemy się na włącznie do codziennej pielęgnacji olejku, dobierzmy odpowiedni do swojego typu cery. Najlepiej wybierać tylko oleje zimnotłoczone i nierafinowane, bo mają bogatszy skład. Minusem może być ich naturalny zapach, który jest zwykle bardziej intensywny, co nie każdemu może odpowiadać. Podczas używania olejku, warto obserwować skórę. Może nastąpić chwilowe pogorszenie jej kondycji, a następnie poprawa i odwrotnie.

Tonik nie jest kosmetykiem must have – MIT

To błędne myślenie, ponieważ tonizacja skóry jest ważnym, choć często pomijanym krokiem w pielęgnacji. Po każdym kontakcie z wodą nasze naturalne, kwasowe pH skóry zostaje zaburzone. Już po kilkudziesięciu sekundach ze skóry zaczyna odparowywać woda. Oznacza to, że skóra traci swoją barierę ochronną, zabezpieczającą przed grzybami, bakteriami oraz szkodliwym wpływem środowiska. Zadaniem toniku natomiast jest oczyszczenie, przywrócenie skórze naturalnego poziomu pH, odświeżenie i nawilżenie, a więc troska o jej codzienne bezpieczeństwo. Tonik przygotowuje również skórę na przyjęcie składników z kremu.

Najlepiej sięgać po delikatne toniki bezalkoholowe, które nie wysuszają skóry i nie powodują podrażnień. Warto tu zwrócić uwagę na kolejny z produktów, opracowywany w ramach projektu Plantarum, jakim będzie bardzo łagodny, bezalkoholowy tonik do pielęgnacji skóry skłonnej do przebarwień. Jest jeden wyjątek, który zwalnia nas ze stosowania toniku. Mowa o demakijażu płynem micelarnym, który jednocześnie oczyszcza i tonizuje skórę, więc skraca rytuał wieczornej pielęgnacji o jeden krok.

Dermokosmetyki nie są skuteczniejsze od kosmetyków tradycyjnych – MIT/PRAWDA

Generalizowanie nie pozostawia miejsca na wyjaśnienia, a warto podkreślić, że tak kosmetyki tradycyjne, jak i dermokosmetyki mogą być zarówno dobre, jak i nieskuteczne. Tym, co na pewno wyróżnia dermokosmetyki na tle kosmetyków tradycyjnych, jest przede wszystkim zwiększona zawartość substancji. Dermokosmetyki spełniają wyśrubowane wymagania, najczęściej są one hipoalergiczne i bardziej zorientowane na potrzeby konkretnych typów cery, zwłaszcza tych problematycznych.

Z uwagi na to, że na sklepowe półki trafia coraz więcej preparatów dermo, podczas zakupów warto zwrócić uwagę na deklarowane przez producenta claimy, które powinny być potwierdzone stosownymi badaniami. Jednym z największych w Polsce ośrodków, zajmujących się badaniem i wydawaniem opinii na temat skuteczności działania kosmetyków, jest Specjalistyczne Laboratorium Badawcze Ita-Test, którego pozytywna opinia respektowana jest nie tylko w krajach unijnych, ale i poza nimi. Tym, czego nie widać na opakowaniach, jest samo zaplecze badawcze firm, które tworzą kosmetyki. Na potrzeby projektu Plantarum, serie preparatów kosmetycznych są opracowywane w Dziale Badawczo-Rozwojowym firmy Tricomed S.A. posiadającej status Centrum Badawczo-Rozwojowego przyznany przez Ministra Gospodarki. Warto więc poszukiwać tego typu informacji, aby mieć pewność, że wyroby, których używamy są naprawdę najwyższej jakości.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.