facebook
Regeneracja, odprężenie, natura

PLANTARUM NOWY INNOWACYJNY PROJEKT W KOSMETYCE NATURALNEJ

Kosmetyki dla przyszłej mamy. Wymagania skóry podczas ciąży

Szczęśliwa nowina dla kobiety oznacza również duże zmiany dla jej skóry. Ta ostatnia bowiem ma wtedy inne potrzeby niż przed ciążą i – jeśli nie są one odpowiednio zaspokojone – nierzadko może sprawiać kłopoty. O wymaganiach pielęgnacyjnych skóry przyszłej mamy rozmawiamy z dermatolog, dr Martą Tazbir.

Michał Leszczyński: Jaka jest najważniejsza rzecz, o której kobieta w ciąży powinna pamiętać podczas pielęgnacji skóry. Jak bardzo zmieniają się wtedy jej właściwości?

Marta Tazbir: Podczas ciąży ogromny wpływ na organizm i skórę ma gra hormonalna ustroju kobiety. Szczególną rolę odgrywają tu: nadmiar poziomu estrogenów, progesteronu oraz hormonu MSH.
Skóra staje się wtedy wrażliwa i nabiera skłonności do wszelakich podrażnień, może być wysuszona, występuje zaczerwienienie i pieczenie. Pojawiają się przebarwienia, może się złuszczać, może pojawić się też swędzenie. Niekiedy występują "pajączki", czyli nadmiernie rozszerzone naczynka krwionośne skóry, co może prowadzić do zmian trądzikowych. Mogą pojawiać się również rozstępy skórne.

To sprawia, że kobieta podczas ciąży powinna pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry, o jej czystości, właściwym nawilżaniu i ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Michał Leszczyński: Czy dlatego ważne są wtedy dobrej jakości kosmetyki nawilżające, odżywiające i zwiększające elastyczność skóry?

Marta Tazbir: Tak, właśnie dlatego, że podczas ciąży skóra staje się bardzo wrażliwa, nadmiernie wysuszona i podatna na działanie szkodliwych czynników ustrojowych i zewnętrznych, dobór kosmetyków jest tak ważny

Michał Leszczyński: Czy istnieje grupa kosmetyków, po które szczególnie powinny sięgać przyszłe mamy? Czym powinny się kierować i na co zwracać uwagę?

Marta Tazbir: Jest taka grupa kosmetyków, które nie zawierają czynników uczulających, mogących prowadzić do odczynów alergicznych, a które potrafią prawidłowo nawilżyć i natłuścić skórę i dodatkowo są tworzone w oparciu o naturalne roślinne składniki, najlepiej rodzimego pochodzenia.

Michał Leszczyński: Czy takim przykładem mogą być receptury, które opracowywane są aktualnie w ramach programu Plantarum, bazujące na polskich roślinach uprawnych i ziołach, takich jak lnianka siewna, czy nawłoć pospolita?

Marta Tazbir: Myślę, że to interesujący kierunek i z ciekawością śledzę tego typu projekty.

Michał Leszczyński: Jakich kosmetyków, a także zabiegów pielęgnacyjnych, powinny z kolei unikać?

Marta Tazbir: Kobiety powinny unikać drażniących i wysuszających mydeł, a także szamponów oraz wszelkich tego typu kosmetyków, które np. zawierają retinol lub witaminę C. Zabiegi pielęgnacyjne skóry powinny być przeprowadzane delikatnie. Należy unikać nagłych zmian temperatury wody podczas mycia. Zaleca się, aby osuszając skórę nie pocierać jej mechanicznie ręcznikiem, a delikatnie przykładać go miejsce przy miejscu. Powinno się również chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Michał Leszczyński: Czy potrzeby skóry kobiety zmieniają się w zależności od etapu ciąży?

Marta Tazbir: Podczas całej ciąży skóra kobiety wymaga szczególnej troski, ale zdecydowanie odczuwalne zmiany mogą pojawiać się od 3 miesiąca.

Michał Leszczyński: Podsumowując, skóra kobiet przechodzi w ciąży wiele zmian i może przysparzać wielu uciążliwych dolegliwości, jak rozstępy, przebarwienia, cellulit… Czy odpowiednia pielęgnacja skóry może pomóc w skutecznym radzeniu sobie z przypadłościami powszechnie kojarzonymi z tym okresem?

Marta Tazbir: Tak, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz kosmetyki od samego początku ciąży możemy skutecznie radzić sobie z przypadłościami skórnymi z nią związanymi.

Ekspert Dr Marta Tazbir - specjalista z zakresu medycyny estetycznej i laseroterapii Kliniki Tazbir

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.