facebook
Regeneracja, odprężenie, natura

PLANTARUM NOWY INNOWACYJNY PROJEKT W KOSMETYCE NATURALNEJ

Siła ziół. Pielęgnacja naszej cery zgodnie z rytmem natury

Zioła i rośliny są chętnie wykorzystywane – nie tylko w kuchni czy medycynie. Przemysł kosmetyczny cały czas zgłębia ich właściwości i używa w swoich produktach. Bardzo dobrze sprawdzają się w pielęgnacji skóry czy włosów, a także w aromaterapii.

Zioła występują w różnych kosmetykach: w kremach, żelach, tonikach, płynach do kąpieli, dezodorantach itp. Świeże rośliny szybko więdną, stąd wykorzystuje się je przeważnie w formie suszu. W tym stanie bowiem najlepiej zachowują swoje właściwości (substancje czynne).

Wśród firm kosmetycznych, które od lat doceniają siłę ziół, jest Pollena-Ewa. Projekt "Plantarum", w który jest aktualnie zaangażowana, prowadzony w kooperacji z czołowymi polskimi uniwersyteckimi placówkami naukowymi, opiera się na wykorzystaniu w kosmetologii rodzimych roślin, takich jak: kozieradka, nawłoć pospolita, lucerna siewna czy lnianka siewna. Na ich bazie tworzone są innowacyjne produkty, stanowiące odpowiedź na specyficzne potrzeby wymagającej skóry.

Rośliny dla skóry

Rośliny i zioła mają naprawdę szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry. Są takie, które działają przeciwtrądzikowo, np. bratek polny i brzoza brodawkowata czy wspomniana wyżej kozieradka. Znajdziemy też rośliny, które zmniejszają potliwość, m.in. babka lancetowata i dąb szypułkowy. Łagodzą również podrażnioną skórę głowy, np. rumianek i – ponownie – kozieradka. Z kolei, przykładowo skrzyp i nasturcja stosowane są przy łupieżu.

Właściwości roślin i ziół sprawiają, że mają one rozległe spektrum działania. Pobudzają metabolizm komórkowy i wpływają na skórę odmładzająco. Poprawiają też jej ukrwienie, przez co staje się bardziej elastyczna. Wyciągi z roślin leczniczych powodują ponadto szybszą regenerację, jak np. wyciąg z lucerny siewnej – skóra dzięki niej jest odżywiona, jędrna i odzyskuje młody wygląd. Niektóre zioła i rośliny przywracają stan równowagi poprzez regulowanie substancji tłuszczowych.

Rośliny dla włosów

Substancje roślinne występują w wielu kosmetykach przeznaczonych do włosów. Te najbardziej popularne pochodzą np. z chmielu, rumianku, pokrzywy, brzozy czy dębu. Kozieradka, której innowacyjne zastosowania wraz z kooperantami programu Plantarum opracowali technolodzy fabryki kosmetyków Pollena-Ewa, również znajduje się pośród nich, działając wzmacniająco na włosy. Wyciągi z roślin pielęgnujące włosy można przygotowywać także samodzielnie np. w postaci naparów.

A może perfumy?

Zapach, jakim charakteryzują się perfumy, często otrzymywany jest właśnie z ziół i roślin. Do wyrobu perfum stosuje się różnego rodzaju olejki lotne, które zawarte są w roślinach. Perfumy uzyskuje się z czterech rodzajów substancji zapachowych:

• substancja podstawowa o najtrwalszym głównym zapachu,
• substancja nadająca zapachowi określony odcień, wyrazistość,
• substancja nadająca głównemu zapachowi jego wyjątkowy charakter,
• utrwalacz, czyli stabilizator.

Często oprócz ziół (jak np. rozmaryn) czy nut kwiatowych w perfumach można wyczuć np. wyciągi pochodzące od paproci czy nuty drzewne (jak choćby cedru, sandałowca, cyprysu lub figowca).

Niewątpliwie zioła i rośliny w przemyśle kosmetycznym przeżywają renesans. Korzystanie z naturalnych składników może pomóc w walce z różnymi problemami, które dotykają naszą skórę. Życie w zgodzie z naturą ma ponadto wiele korzyści, z których warto czerpać, bo wprowadza w naszą codzienność harmonię i sporą dawkę zdrowia. Warto z tej wiedzy korzystać w podobny sposób, jak robili to nasi przodkowie.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.