facebook
Regeneracja, odprężenie, natura

PLANTARUM NOWY INNOWACYJNY PROJEKT W KOSMETYCE NATURALNEJ

Sygnały, które wysyła nam uczulona skóra. Pytania na temat alergii i kosmetyków, które mogą pomóc sobie z nią radzić

Michał Leszczyński: W jaki sposób uczulenie objawia się na naszej skórze, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Marta Tazbir: Uczulenie na naszej skórze objawia się najczęściej swędzeniem skóry (miejscowym lub uogólnionym), zaczerwienieniem (tzw. "pokrzywka"), występowaniem wysypki grudkowej – początkowo suchej, później sączącej.

Michał Leszczyński: Dlaczego ważny jest w takim wypadku kontakt z dermatologiem? Czy istnieją choroby, które często mylimy z alergią skóry?

Marta Tazbir: Jest wiele chorób przebiegających ze zmianami skórnymi np. choroby zakaźne, takie jak: wiatrówka, półpasiec, odra, szkarlatyna i inne, których prawidłowe i wczesne rozpoznanie może mieć bardzo ważne znaczenie nawet dla zdrowia i życia chorego. Dlatego wszystkie zmiany skórne powinny być konsultowane przez specjalistę dermatologa, a szczególnie w ciąży.

Michał Leszczyński: Jakie są najczęstsze przyczyny alergii skórnej w dzisiejszych czasach?

Marta Tazbir: Czynników wywołujących alergię skórną jest bardzo wiele. Mogą to być czynniki zewnętrzne, chemiczne np. kosmetyki, perfumy, związki chemiczne, płyny do prania, niektóre rośliny, pokarmy, leki i wiele innych.

Michał Leszczyński: Skoro kosmetyki mogą wywoływać alergie skórne, jak powinniśmy je prawidłowo dobierać, aby minimalizować ryzyko jej wystąpienia? Jakie warunki muszą spełniać kosmetyki dla skóry wrażliwej na uczulenia?

Marta Tazbir: Takie kosmetyki muszą być łagodne i niedrażniące dla skóry. Powinny jej zapewnić dobre nawilżanie i natłuszczanie. Powinny również, oczywiście, nie powodować uczulenia. Najlepiej, aby zawierały surowce naturalne z roślin, bogate w odpowiednie witaminy, np. olejki z rokitnika, pestek winogron, lnu, oliwy z oliwek, słodkich migdałów, z kiełków pszenicy. Olejki takie zawierają m.in. witaminę E. Kolejnymi działającymi kojąco i łagodząco są ekstrakty z nagietka, czy z mniej znanych nawłoci, czy kozieradki. Dobrym sposobem jest łączenie kwasu hialuronowego, mocznika i alantoiny.

Michał Leszczyński: Czy to prawda, że kosmetyki o dużej ilości naturalnych składników uczulają najmniej?

Marta Tazbir: Tak – to prawda. Kosmetyki posiadające w swoim składzie naturalne składniki, również roślinne, uczulają najmniej.

Michał Leszczyński: Jakie kosmetyki w takim razie poleciłaby pani osobom o skórze dotkniętej alergią?

Marta Tazbir: Sprawdzone dermokosmetyki posiadające w swoim składzie naturalne składniki, przebadane w specjalistycznych laboratoriach oraz produkowane przez posiadające wysokie standardy produkcyjne uznane firmy kosmetyczne.

Michał Leszczyński: Na rynku jest aktualnie wiele firm kosmetycznych, które podążają za wspomnianymi przez Panią trendami – mając swojej ofercie dermokosmetyki i pracując nad wykorzystaniem składników naturalnych w swoich wyrobach. Dobrym przykładem jest tu Pollena Ewa, która nie tylko świętuje w tym roku stulecie działalności, ale także – uczestnicząc w projekcie Plantarum – aktywnie pracuje nad tworzeniem nowych, innowacyjnych receptur, opartych o naturalne, ale przede wszystkim rodzime surowce. Czy myśli Pani, że to obiecujący kierunek?

Marta Tazbir: Tak, śledząc aktualne trendy w dermatologii i kosmetyce, nie umknął mojej uwadze ten projekt. Uważam, że wyniki prac mogą być wartościowe, więc na pewno będę śledzić, co do zaoferowania mają nasze rodzime, polskie firmy.

Ekspert Dr Marta Tazbir - specjalista z zakresu medycyny estetycznej i laseroterapii Kliniki Tazbir

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.