facebook
Regeneracja, odprężenie, natura

PLANTARUM NOWY INNOWACYJNY PROJEKT W KOSMETYCE NATURALNEJ

Zadbany mężczyzna. Czego potrzebują panowie do naturalnej pielęgnacji?

Mężczyźni coraz bardziej przywiązują wagę do tego, jakich kosmetyków używają. A tych jest coraz więcej na rynku. Czego tak naprawdę potrzebują i jakich składników powinni poszukiwać?

Pierwsze kremy dla mężczyzn powstały już kilkanaście lat temu, ale przez lata o cerze panów wiedziano znacznie mniej niż o cerze pań. Jednak zapotrzebowanie na męskie kosmetyki rosło, dlatego zaczęto poświęcać im większą uwagę.

Mężczyźni są "gruboskórni"

Wiemy już, że męska skóra jest podobna do kobiecej, ale naskórek jest grubszy i to o 25 proc. Dlaczego? Bo w warstwie rogowej jest więcej zrogowaciałych komórek. Grubsza jest także skóra właściwa, przez co zmarszczki pojawiają się później niż u pań.

Podsumowując, męska skóra:

• ma gruby naskórek (ok. 30 warstw),
• jest ciemniejsza od kobiecej,
• mocno się przetłuszcza i ma skłonność do zmian trądzikowych,
• ma więcej kolagenu i elastyny – stąd starzeje się później,
• jedna trzecia powierzchni skóry twarzy pokryta jest zarostem.

Ale to wszystko nie oznacza, że panowie powinni mniej dbać o swoją cerę. Potrzebuje ona składników, które ją odżywią, nawilżą, zregenerują i wzmocnią. Warto więc zwracać uwagę na to, z czego kosmetyki są zrobione. Coraz większą popularność zyskują produkty naturalne, a firmy kosmetyczne prześcigają się w recepturach opartych na takich właśnie składach. Wśród programów zajmujących się wykorzystaniem roślin w kosmetyce wyróżnia się projekt Plantarum, w którym wraz z czołowymi polskimi ośrodkami uniwersyteckimi bierze udział fabryka kosmetyków Pollena-Ewa. Obiektem badań i pracy są tu rośliny rosnące w Polsce. Efektem jest opracowanie trzydziestu receptur do skóry szczególnie wymagającej.

Mydło to nie wszystko

Panowie myjący twarz mydłem uważają, że to najlepsze oczyszczenie. I nic bardziej mylnego. Mydło w kostce ma odczyn zasadowy pH ok. 10, skóra zaś ma kwaśny (pH ok. 5,5). Gdy skórę umyjemy mydłem, warstwa rogowa staje się bardziej przepuszczalna. Woda ze skóry ucieka, dlatego odczuwa się wtedy pieczenie i swędzenie. Podwyższone pH skóry może być także przyczyną powstawania wyprysków. Warto więc zastąpić mydło żelem lub pianką do mycia twarzy. A takich stworzonych dla panów jest już trochę na rynku.

Są też tacy, dla których golenie właściwie zastępuje poranne mycie. W takim wypadku warto chociaż wieczorem oczyścić twarz i nałożyć na nią trochę lekkiego kremu. Panowie wolą lżejsze kremy, nie akceptują tych cięższych. Warto, by męskie kremy zawierały substancje wymiatające wolne rodniki, np. witaminy C i E, bioflawonoidy czy krzem. Krem, po który sięgnie się rano, dodatkowo mógłby zawierać filtry przeciwsłoneczne. Sporo kremów przeznaczonych dla mężczyzn ma także właściwości tonizujące.

Wiele osób po przebudzeniu ma z kolei cienie pod oczami, szczególnie przytrafia się to cerze męskiej. I dla tego problemu coś się znajdzie. Kremy pod oczy dla panów zawierają świetlik, arnikę bądź zieloną kawę. Co ważne, zachowują lekką konsystencję.

Dla aktywnych

Panowie, którzy są aktywni sportowo, mogą wybierać spośród kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji właśnie przed lub po wysiłku. Pollena-Ewa – w ramach wspomnianego projektu Plantarum – stworzyła receptury dla nowej serii Be Active, w której mężczyźni znajdą coś dla siebie, np. żel pod prysznic uspakajający mięśnie po wysiłku, krem do ciała zapobiegający otarciom i odparzeniom w czasie wysiłku czy hydrożel hamujący potliwość dłoni oraz stóp. Gama tych kosmetyków wyróżnia się również tym, że jest oparta na naturalnych składnikach.

Panowie dbający o swoją skórę i wybierający uważnie kosmetyki, z dobrym, naturalnym składem, na pewno będą się cieszyć zdrowym oraz atrakcyjnym wyglądem. Jak się okazuje poszukują coraz to nowszych rozwiązań dla siebie, a rynek kosmetyczny odpowiada na te potrzeby.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.